Aşk Nedir? Ne Değildir?

Hakiki aşk, sevdiğini ölesiye mi sevmektir? Yoksa sevdiği için sevdiğinden vaz mı geçmektir? Ya da kavuşamayacağını anlayınca ortalığı ayağa kaldırıp, sevdiğini herkese karşı boynunu eğmek midir? Bu ve buna benzer birçok sorular sorulabilir aşk adına. Ancak bizler aşkı günümüzde çok kirlettik ve yıprattık. Saatlerce telefonda konuşmayı, sürekli kontrol etmeyi, her gün beni seviyor musun? Sorunu sormayı, hep aklımdasın demeyi, seninle aynı yatağı paylaşmak istiyorum arzusunu dile getirmeyi, hesap sormayı adet edinmişiz. Üstelik telefona odluda bakamadıysa sen nerdeydin? Niye geç açtın? Gibi saçma sorularla güvensizlik yaşamaktayız. Bunlar aşk değil günümüzde sadece sağlıksız ilişkilerdir bana göre. Böyle şeyler aşkın yüceliğini, saflığını ve hakikatini ortadan kaybeden davranışlardır. Kişinin kendine olan güvensizliği ya da karşı tarafa olan güvensizliğidir.


Kimilerine göre insan sevdiğini bilirmiş de, sevildiğinden hiçbir zaman emin olamazmış. Bu durumda karşı tarafın duygularından sürekli şüphe içinde olmaktır. Böylede hiçbir ilişki doğru düzgün yürümez. Aşk hissettiğindir, içindekidir. Sen aşkını dile getirmesen de hareketlerinde aşk zaten yaşar.


Bazen karşı cinsten çok hoşlanır onu düşünmeye başlarız. Ve Buna görür görmez aşık oldum diye anlatırız. Onunla olmak isteriz sonra tanımaya başladıkça bu benim sevdiğim adam ya da kadın değil deriz. Halbuki kişi aşık olduğunu zannedip aslında çekim duymaktadır. O yüzden bir gecelik aşklar denir. İşte bunlar aşk değil duyguların tatminidir.


Aşk bazen dokunamamaktır yine sevmektir. O üzülmesin, incimlesin isteriz. Eline diken batsa senin yüreğin acımalı, onun yüzünde gülücükler açsa senin kalbin mutlu olmalı. Aşk yanmaktır, bazen kavuşur bir ömür sevdiğinden başkasını gözün görmez, onu mutlu edersin. Bazen de kavuşamaz, uzaktan onu izler ve ona olan aşkından şiirler yazarsın. Nedense şiir denilince akla sadece ayrılık gelir. O yüzden mi derler ki şairlik mutsuz adamların işidir diye.

 

 

Ana Sayfa'ya Geri Dön

 

Sevda Yazıları | Aşk Yazıları | Sevgi Yazıları | En Güzel Sevgi Yazıları | Güzel Kısa Aşk Yazıları | Anlamlı Sevda Yazıları